Hopp til hovedinnhold

Helga på Rockheim 5. - 6. desember

Bli med på omvisning, musikkquiz eller jakt på rockeløver! Utforsk museet på egen hånd, lag en hit i Lydlab og avslutt besøket i restauranten eller museumsbutikken.

Bli med på omvisning, musikkquiz eller jakt på rockeløver. Utforsk museet på egen hånd, lag en hit i Lydlab og avslutt besøket i restauranten eller museumsbutikken.

Rockheim - det nasjonale museet for populærmusikk
05. des. 2026
11.00 – 17.00
06. des. 2026
11.00 – 17.00
50-tallsrommet i Hovedutstillingen Rockheim

Kl. 11:15 Norsk populærmusikk på 40 minutter

Omvisning i hovedutstillingen

Lurer du på hvordan den norske populærmusikken har endret seg fra 1950-tallet og fram til i dag?

Bli med på en spennende omvisning i Rockheims hovedutstilling som tar deg gjennom historien om norsk populærmusikk på 40 minutter! Hør om hvordan populærmusikken har forandret seg fra 1950-tallets gryende ungdomskultur til dagens uttrykksformer, hvordan teknologisk utvikling har påvirket hvordan musikk lages og lyttes til, og om hvordan musikken på mange måter gjenspeiler tiden vi lever i.

Oppmøte ved heisen i 6. etg.

Kl. 12:00 Barnas rockejakt

Jakt på rockeløver!

Bli med i jakten på rockeløver og delta i morsomme aktiviteter på Rockheim scene, i Edda og Knutsen & Ludvigsen rommet. Passer best for barn mellom 4 og 10 år.

Begrenset antall plasser. Påmelding og oppmøte i resepsjonen i 1. etg. 

Kl. 13:00 Girl Power 

Spesialomvisning om musikkhistorien før, under, og etter M2M 

1990-tallet – for et tiår! For å ikke snakke om overgangen til det neste millennium! Så mange uttrykksformer, så mange kunstneriske retninger, så mye musikk i alle sjangre. Internett gjorde verden både større og mindre samtidig, og endelig kunne norsk musikk selvsikkert begeistre et internasjonalt publikum. I front for den nye tiden? Jentene og girl power! 

Ved å bruke M2M som utgangspunkt ser vi nærmere på populærmusikken rundt årtusenskiftet – hvordan bransjen, artistene, media og publikum jobbet mot et ukjent Y2K. Vi må innom Spice Girls, Beyonce, Lene Marlin, Björk, Alanis Morissette og mange flere, og se hvordan disse har påvirket og inspirert dagens fantastiske musikalske kvinner. 

Who run the world? Girls! 

Musikkquiz i Edda Klipp og Lim/Rockheim

Kl. 14:00 Musikkquiz

Velkommen til uformell og morsom musikkquiz på Edda-rommet, omgitt av jukebokser, instrumenter og platespillere!

Test dine kunnskaper om musikk og fankultur, i forbindelse med vår nye utstilling We <3 You. Gode muligheter til å mimre, men også lære noe nytt!

Delta alene eller som lag. Quizen varer i ca 30 minutter. 

Edda-rommet finner du ved heisene i 6. etg.